Kayak Öğreneceklere Tavsiyeler

Projects

Kayak Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Kış sporları içinde akla ilk olarak gelen kayak sporu oldukça eğlenceli ve adrenalin dolu bir aktivitedir. Herkesin hayatında en az bir kere denemesi gereken, deneyenlerinde daha sonra tutkunu oldukları bir eğlencedir kayak. İlerleyen teknoloji sayesinde yeni başlayan kayak meraklılarının gelişmiş ekipmanlar sayesinde öğrenmeleri kolaylarışırken orta ve ileri seviyedeki kayakçılarında performansları gün geçtikçe daha iyiye gitmektedir.

Daha önce kayak seviyenizle ilgili bir fikir edinmemişseniz aşağıdaki durumlardan sizi tanımlayanı bularak şu an ki seviyeniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kayak sporuna yeni başlayan kişiler daha az eğimli alanları tercih ederek yavaş harekete edebilecekleri alanları tercih ederler.

Orta serviye kayakçılar teknik bilgi seviyesi olarak donanım kazanmış, daha eğimli alanlar tercih ederek deneyimlerini artırmayı hedeflerler.

İleri seviye kayakçılar ise daha çok siyah pistleri tercih ederek geliştirdikleri teknikleri sayesinde kayak sporunun en eğlenceli ve adrenalin dolu anlarını yaşarlar.

Kayak Boyu ve Belirlenmesi

Gelişen teknoloji sayesinde kayak boyları geçmiş dönemlere göre farklılık göstermeye başladı.Geçmişte kayak boyları klasik olarak tabir edilen daha uzun boylarda tercih edilerken, yeni teknolojiler sayesinde derin kenar kesimli kayaklar ile kayak boyları kısalmaya başladı. Carving olarak tabir edilen bu kayaklarda hedeflenen kayakların kara temas eden yüzeyi geniş tutarak kayak üzerindeki hakimiyeti artırmaktar.

Kayak boyu seçiminde boy, kile ve seviye gibi kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Yeni tasarım kayaklarda kullanıcının boyu ve kilosu ile orantılı olarak kayak boyu değişecektir.Kısa kayak boyu daha kontrollü ve dönüşleri kolaylaştırırken uzun kayak boyu ise daha çok hızlanmak için kullanılır. Günümüzde carving olarak bilinen derin kenar kesimli kayaklar için tavsiye edilen kayak boyu, klasik kayak modellerine göre 10 ile 20 santim arasında daha kısa olabilmektedir.

Ayrıca kayak takımlarındaki bağlama aparatlarına ve ayakkabı seçimine dikkat etmelidirler. Erciyeskayakmerkezi.com olarak kiralık kayak takımlarımızın bakımları periyodik olarak yapılmakta olup güvenliğiniz bizim en büyük önceliğimizdir. Kayak kıyafetleri tercihinde de teri hapsetmeyen, teflon ve gratex elbiseler seçilmelidir. Firmamız kiralık kayak kıyafetlerini düzenli olarak dezenfekte etmekte ve yenilemektedir. Dağlarda kardan yansıyan ve doğrudan teninize temas eden güneş ışığı ve ultraviyole ışık fazlalığının, cilt ve gözler için riskli olabileceği de kayak sporuna henüz başlamış kişilerin unutmaması gereken bir önemli bir unsurdur. Ultraviyole ışığı engelleyici camları olan, koyu renkli gözlüklerin tercih edilmesi, yüzün ise maske ve yüksek faktörlü güneş kremleriyle korunması gerekir. Erciyezkayakmerkezi.com, sizlere tüm kayak ihtiyaçlarınız için yerinde anlık çözümler sunmaktadır.

 

Kayak Nasıl Yapılır?

Kayak yapmaya başlamak için öncelikle ve bir kayak takımına, koruyucu kış sporlarına uygun kıyafetlere ve koruyucu ekipmanlara ihtiyacınız bulunmaktadır. Tüm kış sporu ihtiyaçlarınızı erciyeskayakmerkezi.com Kayak Kiralama Hizmetinden yararlanarak en uygun fiyatlarla karşılayabilirsiniz. Kayak takımınızla ilk başta düz bir zeminde adım atma çalışması yapmalısınız. Düz zeminde adım atmayı kavradıktan sonra kayağın nasıl tepki verdiğini hissetmek için küçük eğimli alanlarda kısa mesafeli denemeler yapabilirsiniz. Vücudunuzu geriye yaslamadan, ayaklarınızı adım atar gibi kaldırıp indirin, kayak takımı kullanmak küçük adımlar atmaya benzer. Kayak takımınızın hareketlerinize nasıl tepki verdiğini hissettiğiniz zaman pist etrafındaki en az eğimli tepeyi seçerek gidin ve batonları kullanarak kollarınızla vücudunuzu iterek hızlanmaya çalışın. Farklı yönlere hareket etmek ve durmak için kar sapanı ve slalom yöntemlerini öğrenmeyi ihmal etmeyin.

Kar Sapanı Nedir?

Kar sapanı, kayak takımınızı ters v şeklinde konumlandırdığınız, daha sonrasında ise ayak içlerinizi yere bastırarak kara baskı yaptığınız tekniğin ismidir. Kar sapanı tekniğini uygularken dizlerinizi kırarak yarım oturur pozisyonunda durmanız dengenizi sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Kar sapanının en önemli amacı yavaşlamak ve durmaktır. Kalitesiz ve yıpranmış kayak takımları ile bu tip hareketleri yapmak zordur. Erciyeskayakmerkezi.com olarak sizlere en kaliteli ve düzenli bakımları yapılan kayak takımları ve koruyucu ekipmanlar sağlayarak kayak keyfinizi daha eğlenceli hale getiriyoruz.

Slalom Nasıl Yapılır?

Vücudunuzun yönünü sırayla bir sağ bir sol çevirirken, ayaklarınızı topuklardan vücudunuzla aynı yöne çevirerek ya da önce sağ bacağınıza sonra sol bacağınıza ağırlığınızı verip kayak takımınızın yönünü, hangi bacağınıza ağırlık verdiyseniz o yöne küçük açılarla çevirerek slalom yapabilirsiniz. Bu tekniği geliştirmek biraz zaman alabilir. Pist üzerinde sağa ya da sola yön değiştirmek ve güvenli bir biçimde kaymak için bu teknikte uzmanlaşmalısınız. Ayrıca kayak yaparken bacaklarınızda oluşacak yorulma hissini bu teknik sayesinde en aza indirebilir daha az yorularak daha uzun sure kaymanın keyfini yaşayabilirsiniz.
Tüm kayak sporları ekipmanları ihtiyaçlarınız için 0506 705 79 78 numaralı telefondan bize ulaşabilir, kaliteli hizmet anlayışımızı deneyimlemeye başlayabilirsiniz.